Genel • Yazılarım •

Huzurlu olabilmenin sırrı-teslim olabilmek

Tarih 07 Ekim 2013 | Yazar : | Kategori : Genel,Yazılarım | 0 İçerik

“Allah bir kolaylık lütfedecektir inşallah” anlayışının zihne ve hayata etkisi

Hayatın içinde her zorlukla birlikte bir kolaylığın bulunduğunu söyleyen Hz. Allah, bizim zihnimizi çevremize yöneltmek istemekte var olanları aramamızı ve bulmamızı istemektedir. Elimde boş pet şişe ve bir broşür olduğu halde çöp kovası araştırıken, çöp toplayan arabalı bir hanımefendi geldi ve Almanca buraya atabilirsin dedi, attım ve yerime döndüm. Arayışım sonuç vermişti. 20 küsür kilo bagajımı taşımakta zorlanıyordum. Araba almak istedim yanımda euro yoktu, taşımak zorunda kalacaktık. Bir de baktım ki hemen önümde boş bir araba bekliyor. İşi biten birisi bırakmış. Kalktım arabayı aldım ve eşyalarımı yerleştirdim Rabbime şükrederek. Biraz sonra görevliler geldi ve boş arabaları konvoy halinde topladılar. Ben arabayı biraz geç alsaydım taşımamız zor olacaktı. Fakat çok şükür Rabbimin sunduğu kolaylıkla zorla taşımaktan kurtulduk.

Hayatın içinde pekçok kere halimize kızıp tabiri caizse küserek kolaylaştıran unsurların arayışına girmeyiz. Oysa pek çok fırsat sadece farketmemizi bekliyor. Her insan sıkıntı yaşarken de şanslıdır. O sıkıntıdan kurtulmak için verdiği mücadele zihni aktif kılar, alternatifleri farketmeye başlar, araştırır, soruşturur. Atıl ve sıkıntılı bekleme modundan çıkıp, aktif ve coşkulu bir arayışın taliplipçisi olur. Herşeyden önce olanda hayır vardır prensibiyle, başına gelen her durumda, Acaba Allah burada neyi görmemi, ve anlamamı istiyor, bu olaydan ne gibi bir ders çıkarmalıyım? Bu olaydaki hikmet ne olabilir sorularıyla hareket ettiğimizde, Allah ile, kendimiz ile ve çevremiz ile barışık yaşamanın sırrını keşfetmiş oluruz.

O sıkıntıyı atlatıp daha sakin limanlara demir attığımızda, o olayın bize ne kadar faydalı bir sonuca dönüştüğünü görürüz fakat biz vaktiyle şikâyet etmiş, kahretmiş ve hayata küsmüşsek, o zamanlar boşuna üzüntülü dolu geçirmiş olduğumuzu görürüz. Belki de böyle böyle hikmetleri yakalama ustası olacağız kimbilir? Sonuç olarak diyelim ki, her sıkıntının kolaylaştırıcıları da yanında bulunur, ararsak ve görmek istersek farkedebiliriz. Yani, “Olanda hayır vardır. Başına gelen bir şeyde suçluyu değil hikmeti ara.”

Bu yazı 3.433 kere okundu.