Genel • Yazılarım •

Muhteşem Makama ihtişamlı Yöneliş

Tarih 08 Ekim 2013 | Yazar : | Kategori : Genel,Yazılarım | 0 İçerik

Kâinatın ve bütün yaratılmışların yöneticisinin huzurunda, hicapla vaziyet alış ve ona yöneliştir namaz. Bir çağrıya, bir davete icabettir ve Allah(cc) ile buluşma ve konuşmadır aynı zamanda. Makamların, mevkilerin sahiplerini bulduğu, insanların şerefi ve kaliteli muhatap alınmayı en iyi şekliyle görebildikleri makamdır yöneldiğimiz. En çok sevilenin huzurunda samimiyet edeple, alnı ak, başı dik ve vakarla el bağlayışın görüntüsüdür namaz.

Her yönelenin başını yıldızlara ulaştıran heybetiyle, her zerreye mührünü vuran ibadettir. Huşû ile namaza durmuş bir mü’min görüntüsünden daha ihtişamlı bir görüntü olamaz. Çünkü; mü’min muhteşem bir makama yönelmiş ve tabi olan en net ve en güzel ifadesi olan namazda, Allah(cc) ile buluşmuştur. O’nun kulu olmakla, en şerefli mevkiyi hak etmiştir mü’minler. Ve yine mü’minler O en güçlünün koruması altında O’ndan gelene teslim olmuşlardır.

Yarattıkları için en güzel olan ve en doğru yaşantı biçiminin temel esprilerini bildirdiği Ku’anı kerim’e ve hayatını örnek almamızı istediği sevgili peygamberimize (sav) göre yaşamaya karar vermiştir inananlar. Bu sebeple: en yüce makamın sahibi ve her şeyi yöneten Rabimiz’in “kendisine yardımcı” payesi verdiği kullarıyla, belli saatlerde buluşarak mutabakatlarını hatırlattığı ve İslâm’ı anlama ve yaşama konusunda bilincin canlandırıldığı görüşme dilimleridir.

İnsanın kendisini ve kâinatı en doğru bilgilerle ve en güzel bir şekilde yönetebilmesi, kimsenin kimseye haksızlık yapmaması, herkesin sorumluluklarını bilmesi ve yerine getirmesi konusunda yönlendirdiği donanım üssüdür. Çünkü: namazda okuduğumuz sureler ve diğer ayetler, hayatın ve insanın yaşama stratejisini ve perspektifini belirleyen bir anlam bütünlüğüne sahip. Her okuyuşta: Rabb’in gücünü yanına alabilenlerin neler yapabilecekleri ve Rabbimizin kendilerine nasıl yardımcı olacağının bilgi ve bilincinin canlı, diri tutulması için, bilgi alış verişinde bulunur. Yani, sağlıklı bir gidiş için, bilinç aşılama ameliyesidir. Bu sebeple, hayatta ve ayakta dimdik, onurla, izzet ve şerefle duruşun tescilidir namaz. Ve, bilinçle yani hayatın temel dinamiği olduğuna inanılarak kılınan her namaz, yeniden ve daha sağlam, daha güçlü duyguların, düşüncelerin temellerinin atılması demektir. Kimseye haksızlık yapılmayan, herkesin itibar gördüğü, samimiyetle tevbe edenin tevbesinin kabul edildiği makam. Yine, dünyanın en günahkâr insanı bile yüzünü hakk’a döndüğünde, en büyük, en şerefli yaratıcımız tarafından geri çevrilmeyen makam.

Namaz öyle bir ibadettir ki, mü’minlerin, rükûnların arsındaki çiçekli yollardan uçarak geçip, meleklerle yarıştığı ve melekleri geçerek zirveye ulaştığı yöneliştir. Mutmain bir kalp ve mütebessim bir çehre ile, imanını tazelemek, ahdini hatırlamak ve azalan ya da yerinde sayan enerjisini yeniden artırarak şarj olmak ve dolu dolu yaşamak için bağlantı noktamızdır namaz. Yani; yeniden ve coşkuyla hayata başlayabilmek için donanma işlemidir.
Kederlerin eridiği, ümitsizliğin yok olduğu sevinç kaynağıdır namaz bizim. Kavuşmayı şiddetle istediğimiz Rabb’imiz ile buluşma anında, bütün hücreler, teslimiyet ve huzuru yaşar. Bu kapı, dilek ve umut kapısıdır. Bedenin fiziki gücüne ve işleyişine katkısının yanında, manevi gıdasının da kaynağıdır.

Dünya hayatının yorucu işleri, insanların bir birlerini yıpratmaları ve insanın kendi iç sıkıntısı ile bunalan ruhun, derin bir nefes alışla kasvetten kurtuluşudur namaz. Yorulan beden, abdestle statik elektirik yükünden kurtulur, arınır, nurlanır ve namazla sukuna erer.
Ve, ters işleyişlerin kararttığı ruhların, güneşle buluşup aydınlanma randevusudur namaz.
Kısaca namaz, muhteşem makama ihtişamlı yöneliştir.

Bu yazı 3.644 kere okundu.